Email Marketing planınında bir çok küçük ve orta işletmenin yapmış olduğu en büyük hatalarının bahsedelim; mail tasarımı, HTML kodlama ve veritabanı yönetimi ile ilgili detaylı bilgisi olmayan kişilerce yapılan gönderimler gereksiz ve geri dönüşü olmayan sıkıcı mail trafiğine neden oluyor… İşin ehli grafik tasarımcılardan destek almanızda fayda var

Mail Amaç ve Hedef Belirlemek;

Email Marketing her geçen gün günlük hayatımızın daha da içinde yer almaya devam ediyor. Email marketing diğer kanalların tam tersine bire bir ve ölçümlenebilen bir kanal olduğu için başlamadan önce amacınızı belirlemek çok önemli. Zira önceden belirlenecek amaçlar kampanyaların gönderime başlamasıyla kampanyalarınızın istikrarını ve başarısı gösterecek.

Amacınızı belirmek yolun yarısı diyebiliriz; zira günümüzde bir çok marka ana amacını belirlemeden bilinçsiz olarak email marketing yaptıkları için hem zaman ve para kaybetmekte, hemde dönüşüm alamamakta.

İçerik Belirlemek;

Kampanyaların ana amacının Email Marketing yaparak kullanıcılara uyan, istedikleri ve bekledileri içerikleri doğru zamanlarda göndermek olmalıdır. Aksi takdirde tüm kullanıcılara gönderilecek genel bir içerik ile müşterilerinizin tepki vermesini sağlayamazsınız.

E-bülten gönderimlerinin en önemli parçası ise gönderdiğiniz içeriktir. İçerikte mutlaka okuyucularınıza onlara özel kişiler olduklarını hissettirin ve gönderdiğiniz içeriklerin gerçekten okuyucularınız için faydalı olacağını düşünerek gönderimlerinizi yapın.

Ne sıklıkla e-posta gönderimi yapacağınızı belirleyin;

Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda, belirli ürün veya hizmet sunacağınız kampanya içeriğinin sıklığını ve zamanlamasını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Zira hedef kitlesi iş emaillerini sadece iş zamanları kontrol eden çalışan kesim ile özel emaillerini iş sonrası ve haftasonu kontrol edebilen kesim ise gönderim zamanı ve sıklığı farklı olmalıdır. Veya cumartesi olan bir etkinlik için cuma günü öğleden sonra kampanya göndermek pek mantıklı olmayacaktır.

Ayrıca zamanlamada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise günümüzde her kullanıcı her gün onlarca email almakta. Dolayısıyla tutarlı bir gönderim planlaması kullanıcılarınızı sıkmayacak ve onlar tarafından daha güvenilir olmanızı sağlayacaktır.

Bu yüzden en iyi gönderim zamanını bulabilmek için bol bol test yapmalısınız. Her hafta farklı günlerde ve saatlerde kampanyalarınızı gönderip, geri dönüş oranlarına göre en iyi gönderim zamanınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Genel olarak en iyi gönderim zamanını bulmadaki anahtar nokta, kullanıcı davranışlarını iyi analiz edip, gönderim zamanlarınızı buna göre ayarlamaktır.

Sonuç:

Email marketing ile müşterilerinizin tepkilerini ölçebileceğiniz için müşteri iletişiminizde vazgeçilmez ve sizi üst seviyeye taşıyacak bir araç olarak kullanabilirsiniz.